A B.A.R.F. etetésről
A B.A.R.F. egy, a kutyák etetésével kapcsolatos táplálási forma (Biologically Appropriate Raw Food), azaz a biológiailag megfelelő, nyers étellel történő etetés.
A B.A.R.F. alapja a kutya farkastól való származásának elmélete és ebből kiindulva a farkas táplálkozásához hasonló étrend összeállítása számukra. A kutyás társadalom nagy része kizárólag táppal eteti állatait manapság, ám a kutyák háziasításának hosszú folyamatát figyelembe véve ez nem volt mindig így.
Szakértők szerint nagyon fontos szem előtt tartani, hogy a mellettünk élő kutyáink nem egyformák. Ami tehát jó az egyik állatnak, az lehet, hogy kifejezetten árt a másiknak.
A helytelen vagy az egyoldalú táplálás sok betegségnek lehet forrása, így az alapérdeklődés mindenképpen szükséges a gazda részéről. Aki ezt nem tudja biztosítani, annak inkább egy magasabb kategóriás tápot ajánlanak. Állatgyógyászatilag, a kutya egészségének szempontjából hatalmas lehetőség van a B.A.R.F. etetésben, ha tisztában vagyunk vele, hogy milyen életszakaszban, milyen élettani helyzetben, egészséges vagy beteg ebeknél milyen étrendre van szüksége az állatnak. Emellett természetesen a gyógynövények és egyéb hasznos, természetes táplálék kiegészítők is nagy hasznunkra vannak.
A B.A.R.F. étrend lényege többek között az, hogy képesek vagyunk egy egyénre szabott étrendet kialakítani kutyáink számára. Még egy egészséges kutya is másfajta táplálékellátást igényel egy-egy adott élettani állapotában (pl. növendék, vemhes, szoptató, idős), nem beszélve arról, amikor megbetegszik. A megetetendő eledel összetevőinek és beltartalmának patikamérlegen történő méricskélése helyett inkább a kutyát kell szemmel tartani – ha egészséges, kondíciója megfelelő (tehát nem kövér, de nem is sovány), szőre fényes és tömött, bélsara normális, kedve jó, és a fajtájára jellemző viselkedésformákat mutatja, biztosak lehetünk benne, hogy jól etetjük.
B.A.R.F tippek és szabályok:
Egy adag ajánlott összetétele:
40% nyers húsos-csont (farhát, nyak, marha szegy)
30% nyers zöldség-gyümölcs (apróra vágott répa, saláta, cukkini, alma, banán)
30% nyers hús (csirke, marha, birka, nyúl)
A táplálék mennyisége = a felnőtt kutya testtömegének 2% / nap
A táplálék mennyiségét mindig naponta 2 részre elosztva kapja a kutya
A legjobb étrend kiegészítő a zöldkagyló por
A legjobb étrend kiegészítő a zöldkagyló por
1-2 teáskanál joghurt, sovány túró, olívaolaj változatossá teheti az étrendet
Ajánlott a bogáncsvirág olaj, olívaolaj, lenmagolaj, ligetszépe olaj használata
Hetente 1 alkalommal a hús adag 50% lehet nyers hal is
1-2 főtt vagy nyers tojás, a héjával együtt összetörve, hetente kerülhet a táplálékba
(ez kiváló fehérje, vitamin, ásványi anyag és kalcium hordozó)
Pitypang, zsályalevél, citromfű, mentalevél, szederlevél, málnalevél, csalán, kapor, petrezselyem és kamilla tölthetik be a fűszerek és ízesítők szerepét
Amelyik kutya a kezdetben nem szívesen eszi a zöldséget, annak ajánlatos a húsadagot ledarálni és abba keverni a zöldségeket, vagy kevés tonhaldarabbal vagy májjal ízesíteni
Zab, árpa, köles, rozs, kukorica dara, kókusz reszelék, (vagy ezek ‘pehely’ változata) íróval, kecsketejjel vagy répalével történő keverékével heti 1 alkalommal helyettesíthető a zöldség mennyiség 50%-a
Paradicsom, hagyma, avokádó ne szerepeljen az étrendben, mert ezek mindegyike tartalmazza a ‘solatin’ nevű méreganyagot, amely káros a kutya emésztőrendszerének
Burgonyát csak is kis mennyiségben és főzött állapotban szabad a tápba keverni
Alapvetően daganatos kutyák táplálásakor is erősen ajánlott visszatérni a természetes tápláláshoz, ami lényegében a B.A.R.F.
Forrás: Kutyabarát.hu, Kutyaegészség.hu