A bőrférgesség kórokozója elsősorban a mediterrán területen (Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Görögország, Törökország), Közép- és Kelet-Európa országaiban előforduló akár 17 cm hosszúságot is elérő fonálféreg (Dirofilaria repens). A bőrféreg hazánkban is egyre nagyobb számban jelenik meg a kutyák között, de kimutatták már macskában is. A féreg apró, mikroszkóp alatt jól látható lárváit szúnyogok terjesztik vérszívás útján. A szúnyog által beoltott lárvák a véráramba kerülnek és több hónapos fejlődési idő után elsősorban a bőrben (bár előfordulhatnak a tüdőben, szemben is) telepednek meg és válnak kifejlett férgekké. A nőstény bőrférgek életük során egyre több lárvát juttatnak az állat vérébe, amelyek vagy további férgek kifejlődéséhez, vagy a szúnyogok közvetítése által további állatok vagy ember fertőződéséhez vezet. A felnőtt férgek évekig életképesek maradnak.
Milyen tüneteket okozhat a bőrférgesség?
A bőrférgesség nem fájdalmas, de néha viszkető csomókat hoz létre a bőr alatti szövetekben, melyek hol eltűnnek, hol ismét megjelennek. Az is előfordulhat, hogy a férgek megtelepedésének helyén a bőrben nem látunk elváltozást, de súlyos vakaródzás, szőrhullás, bőrpír, apró göbök, korpázás alakul ki.
Hogyan mutathatjuk ki a bőrférgességet?
Állatokban a bőrférgességet mikroszkópos vérvizsgálattal (Knott-féle módszer) vagy a bőrben előforduló csomók kimetszésével állapíthatjuk meg. A bőrférgességre (szemben a szívférgességgel) még nem áll rendelkezésre kereskedelmi forgalomban kapható teszt. Ha kutyánál vagy macskánál bőrférgességet állapítottunk meg, először a lárvákat kell elpusztítanunk és csak ezt követi a kifejlett bőrférgek kimetszése.
Hogyan előzhető meg a bőrférgesség?
A megelőzésre alkalmas készítmények adását már a szúnyogszezon kezdete előtt 1 hónappal el kell kezdeni és a szúnyogszezon vége után még 1 hónapig kell folytatni. A bőr és szívférgesség megelőzésére a következő készítmények adhatóak: Advocate cseppek, Stronghold cseppek, Milbemax tabletta, Milprazon tabletta. Ezek a készítmények következmények nélkül csak bőr és szívféreg mentes állatoknak adhatóak, ezért a készítmények adása előtt az állatokat mikroszkópos vérteszttel ellenőrizni kell! Abban az esetben, ha a lárvát hordozó állatoknak adjuk ezeket a készítményeket a lárvák pusztulása miatt, az állat életet veszélyeztető allergiás reakció, trombózis is felléphet.
A szúnyogok távol tartására: Advantix cseppek, Scalibor nyakörv használható.
Bőrférgesség emberre is veszélyes
A betegség a fertőzött állatról szúnyogcsípés útján emberre is terjedhet. Embereknél elsősorban a fejen, szem és száj környékén, tüdőben jelennek meg a kifejlett bőrférgek, borsónyi-mogyoró méretű csomók (daganatszerű képletek) formájában. Az emberben a felnőtt bőrféreg képtelen utódokat létrehozni, így vérvizsgálattal az emberi fertőzöttség nem mutatható ki.