Barion Pixel

Tekintsd meg legújabb termékeinket webáruházunkban!

maxresdefault

Kan kutyák ivartalanítása

Kan kutyák ivartalanítása 

 

A nem tenyésztésre szánt, kedvencként tartott kutyák ivartalanítása ma már Magyarországon is a felelős kutyatartás részét képezi. Állategészségügyi és állatvédelmi szempontból (nem kívánt szaporult megelőzése és ezáltal a kóbor kutyák számának csökkentése!!!) egyaránt számos megalapozott érv hozható fel a beavatkozás mellett.

Az ivartalanítás előnyei:

Megelőzhetők az idős kan kutyákban viszonylag gyakran kialakuló prosztataproblémák (daganatok, a prosztata megnagyobbodása és az ebből fakadó vizelet- és bélsárürítési zavarok stb.)

Megelőzhetők a különböző tesztoszteronfüggő végbélkörnyéki daganatok

Megelőzhetők a herék daganatos elváltozásai

Megszűnik a szukák tüzeléskor tapasztalható kóborlás, elszökdösésés az ehhez kapocsoldó kellemetlenségek

Csökken a más kanokkal szembeni agresszió, illetve az ivartalanított kan kutyát rendszerint a többi kan sem támadja meg, mivel nem tekintik riválisnak.

Megelőzhetők és kezelhetők különböző viselkedési zavarok(családtagokkal, gazdával szembeni agresszió stb.)

Az ivartalanítással kapcsolatos leggyakoribb tévhitek:

A kanoknak nincs szükségük arra, hogy életükben legalább egyszer vagy rendszeresen párosodjanak, mivel a szexuális viselkedés esetükben csak fajfenntartó célzatú.

A tervezett fedeztetésektől eltekintve a párzás a kanoknak általában több hátránnyal jár, mint előnnyel (elkóborlás és következményei, a szuka gazdája által történő esetleges bántalmazás).

Az ivartalanítás a kutya személyiségét, kedélyállapotát, játékosságát, intelligenciáját nem változtatja meg.

A fiatalkori ivartalanításnak nincs negatív hatása a kutya fejlődésére.

Az elhízás a túlzott táplálékfelvétel következménye, ez a tulajdonos által befolyásolható, ivartalanított és nem ivartalanított állatoknál egyaránt előforduló jelenség, ezért kedvencünk táplálására minden esetben oda kell figyelni!

A műtét menete:

A kan kutyák ivartalanítása gyakorlatilag bármely életkorban elvégezhető, de a különböző rossz szokások kialakulásának megelőzése végett mi a fiatalkori, 6-8 hónapos kor környékén történő műtétet javasoljuk.

A beavatkozás altatásban történik, melynek során műtéti körülmények között eltávolítjuk a heréket, majd a herezacskót több rétegben összevarrjuk. A külső, nem felszívódó varratréteg eltávolítására a műtét utáni 10. napon kerül sor.

Nagyon fontos az ivartalanítás elvégzése az ún. rejtett here esetében. Ilyenkor az egyik vagy mindkét here nem száll le a herezacskóba, hanem a hasüregben marad. A rejtett here időzített bomba, mivel a hasüregben uralkodó magasabb hőmérséklet miatt a bennmaradt here daganatosan elváltozik. Ilyenkor csak egyetlen megoldás van: a hasüregben lévő here mielőbbi eltávolítása (lehetőleg még a daganat képződése előtt). Ilyenkor minden esetben el kell végezni a normális here eltávolítását is, mivel a rejtett heréjű állatok nem tenyészthetők tovább.

Forrás: DUO-VET Állatorvosi Rendelő

Related News

x